Ayakkabı Kokusu Giderme

Ayakkabı kokusu giderme ile ilgili bir çok yöntem bulunmaktadır. Ayakkabı içerisine karbonat atmaktan bir çok özel yapılmış tozlara kadar bir çok ürün ve metod kullanılmaktadır. Ayakkabı kokusunu gidermek amacıyla yapılan bu işlemlerde oldukça basit yöntemler kullanılabilir. Ayakkabılardaki kötü kokulardan kurtulmak için sık sık havalandırılması yani ayakkabıların kullanılmaması önerilmektedir. Ayakkabıları tanımak bu konuda atılacak ilk adımdır. Kullanılan malzeme çeşitliliği ve kullanım amacından bahsediyorum. Örneğin ayakkabınız sentetik ve spor amaçlı bir ayakkabı. O zaman ayak kokusu ve ayakkabı kokusu oluşmama ihtimali neredeyse 0 dır. Ayakkabının deri olması da kötü koku oluşumu bakımından çokta önemli değildir. Tabii hammaddeden kaynaklanan kokular hariç. ayak kokusunda olduğu gibi ayakkabı kokularının en başlıca nedeni bakterilerdir. Nemi ve sıcaklıklığı seven bakteriler için ayakkabılar harika bir barınma çoğalma mekanı. Çoğalan aile planlaması yapmayan bakterilerin sonucunda kötü kokular oluşur.

Ayakkabı kokusu giderme yöntemleri

Ayakkabı kokusu giderme ile ilgili en spreylerde kullanılmaktadır. Ayakkabı spreyleri ayakkabılara uygulanışının kolaylığı olmasıyla dikkat çekmektedir. Ayakkabılara ve çoraplara uygulanabilir böylece çok geniş kullanma özelliği bulunmaktadır. Ayakkabı spreyleri içerdiği etken maddeler sayesinde ayakkabı içerisinde terle oluşan bakterilerin çoğalmalarını önleyebilir. Azalan bakteriler kötü koku oluşumunu meydana getiremez. Ayakkabı spreylerinin kullanımı oldukça kolaydır.

Ayakkabı kokusu giderme de kullanılan spreyler içerisinde doliche firmasının özel olarak geliştirdiği gümüş içerikli ayakkabı kokusu giderici spreyler oldukça verimli sonuçlar vermektedir. Gümüşün etkisi bilinmektedir. Özellikle 650 çeşit mikroorganizmalara iyi gelmesi bilinmektedir. Özellikle kötü kokulara neden olan bakterilere karşı etkili olması ayakkabı kokularını gidermede önemlidir. Gümüş kötü kokuları gidermede hızlı sonuçlar göstermektedir. Ayakkabıların cidarına bağlanması etkisinin kalıcı olmasını sağlamaktadır.

Diğer pratik bir yöntem karbonat. Karbonatlar ayakkabı içerisinde ;

-Koku kaynağı olan bakterilerin gelişimini azaltır.

-Kötü koku moleküllerini bünyesine hapseder.

-Asidik bir yapıda olduğu için belirli bir süre bakteri oluşumunu durdurur.

Çay tilfi (atığı) kullanmak.

Çayın bilinmeyen bir çok faydası bulunmaktadır.

Çay doğal olarak antibakteriyeldir. Ayakkabılarda bu özelliğinden değilde kötü kokuyu çekme özelliğinden yararlana bilinir. Demlenmiş çöpe atılacak çay atıklarını atmayın uygun bir yerde kurutun. Bir peçetenin içerisine bir avuç ekleyip ayakkabınızın içerisine yerleştirin. İki gün sonra ayakkabınızı giyebilirsiniz. Tabii buna ayakkabınız bir gün dayanmayabilir.

Kolonya kullanmak kolonyaların etkisi geçicidir. Hem hoş bir koku verir hem de ihtiva ettiği alkolden dolayı ayakkabılardaki bakteriler belli bir süre yok olur.