Ayak Kokusu Önleme

Ayak kokusu önleme, ayak kokusunu gidermek için yapılan yöntemler tümü. Bu yazımızda ayak kokusu nasıl önlenir konusunda bilgi verilecektir. Ayak kokusu önleme sorusunun cevabı ayak kokusunu meydana getiren etmenlerin önlenmesidir. Ayak kokusu önleyici bir çok ürün bulunmaktadır. Ayak kokusunu önlemek için iki aşama bulunmaktadır. 1-Koruma 2-Engelleme

Ayak kokusunu ne önler?

-Ayak kokusunu ne önler diye sorulduğunda bir çok cevabı ve yöntemi bulmak olasıdır. Gerek erkek gerekse bayan ayak kokusu  çözülmesi elzem olan bir durumdur. Önemli olan kalıcı ve kapsamlı bir cevap bulabilmektir.
Ayak Kokusu Nasıl Önlenir
-Ayak kokusunu önlemek için bataklığın kurutulması prensibiyle hareket edilebilir. Ayak kokusunu oluşturan etmenleri önceden bertaraf etme. Ayak kokusu önleme için sihirli kelime temizlik.  Gerek kadın ayak kokusu gerekse erkek ayak kokusunun azaltılmasındaki en önemli nokta. Temizlik, ayakkabıların bakımı, ayakların bakımı. Çorap kullanımı, çorapların sürekli değiştirilmesi. Doğal ipliklerden elde edilen çoraplar olması. Ayak terinin emilmesi açısından önemlidir. Ama yok fazla çorap değiştiremem diyorsanız gümüş çorap giymeniz tavsiye edilir. Çünkü gümüş çorap giyerseniz 1 hafta çorap giymeseniz bile ayaklarınızda koku oluşmaz. Gümüş çoraplar sadece ayak kokusunu mu önler ? Hayır Ayakta oluşan bir çok problemin giderilmesinde oldukça etkindir. Ayak mantarı sorunlarının giderilmesinde yardımcıdır. Ayak kaşıntılarına iyi gelir. Ayakta oluşan pişiklerin giderilmesinde etkilidir. -Koku oluştuktan sonra kokuyu giderme yöntemleri. Ayak kokusunu önlemek amacıyla bir çok Arge çalışması yapılmış ve sonuçta patentli bir çok ürün geliştirilmiştir. Gümüş çoraplar ayak cildinde oluşan kötü kokuların kaynağı bakterilerin giderilmesinde rol oynayabilmektedir. Gümüşün antibakteriyel özelliği sayesinde gümüş çoraplar kötü ayak kokusu oluşumunu yok etmektedir. Ayak kokusunun oluşmuş olması çoğu durumda kaçınılmazdır. Çünkü oluşan ter içerisindeki atıkların koku kaynağı kimyasallara dönüştürülmesi hemen hemen aynı andadır. Yani ayaklarınız temiz olsa bile sonuç kaçınılmaz. İşte gümüş çorapların farkı burada ortaya çıkmakta. Ter oluşurken kötü kokulara dönüştürecek ortama fırsat vermeden dönüşüm önlenir.

Ayak kokusu önleyici ?

Ayak bakımı bir çok sorunun önlenmesinde oldukça önemlidir. Ayak kokusu önleyici bir çok yöntem ve ürün bulunmaktadır. Ayakların yıkanması kurulanması ve kuru tutulması kötü kokuları engellemek için oldukça elzemdir. Ter emen çorap önceden bahsedildiği oldukça önemlidir. Ayakkabı kokusu önleme açısından hem de ayak kokusunu önleme açısından ayakkabı seçimi oldukça etkilidir. Ayakkabı ister kışlık ister yazlık olsun havalandırılması önemlidir. Böylece bakteri çoğalması büyük oranda önlenmiş olabilir. Ayakkabıların malzeme seçimi ayrıca bir etkendir. Deri olması yada sağlıklı ham maddelerden oluşması tercih sebebi olmalıdır. Ayak kokusu önleyici olarak krem, sprey, pudra gibi ürünler kullanıldığı gibi ayakkabılarda kullanılmaktadır. Artık antibakteriyel ayakkabı ürünleri kullanılmaktadır. Diğer bir önlem karbonatla ayakkabıların ovulmasıdır. Böylece karbonattaki prözşü yapı kötü kokuları adsorbe ederek kötü kokuların azalmasını sağlar. Karbonatın diğer bir faydası da ortamdaki nemi bünyesine hapsetmesidir. Böylece nem uzaklaşmasıyla birlikte bakteri gelişimi inhibe olmaktadır. Farklı yöntemlerde bulunmaktadır. Özellikle ayakların nem miktarını yani terlemeyi azaltmak için. Kadın petleri evet ilginç değil mi ? Kadın pedleri içerisindeki nem çekici polimerler ayak terleme sindeki suyu bünyesine alarak ayakların kuru kalmasını sağlamaktadır. Ayakların kokusunu engellemek için ilk yapılacak şeyin temizlik olduğunu vurgulamıştık. Temizlik aslında bataklığı kurutan önemli bir etkinliktir.