Ayak Kokusuna Çözüm

Ayak Kokusu, herkesin çözüm istediği acilen giderilmesi gereken bir proplem. Ayak kokusuna çözüm zaman içerisinde mümkün olabilen bir sorundur. Çünkü sebepleri o kadar karmaşık ki. Ayak cildindeki nem miktarından ayakkabı cinsine kadar bir çok faktörün etkili olduğu bir sistem. Çözüm yollarının bulunması nedenlerin iyi bir şekilde tesbit edilmesiyle mümkündür. Bazı durumlarda kişiden kişiye değişecek nedenlerde söz konusu. Bazı bireylerde hormonal yapı bile ayak kokusunun oluşumunda oldukça etkili olabilmektedir. Beslenme biçimi ve şekli yine bu sebeplerdendir. Kötü kokular bakteri kökenlidir. İnsan terinin koku oluşumundaki etkisi sadece taşıdığı atıklardır. Nihayetinde terin hemen hemen çoğu su. Fakat ter içerisindeki organik atıklar bakteriler tarafından kötü kokunun kendisi olan kimyasallara dönüştürülmesidir.

Ayak kokusuna çözüm sağlamak istiyorsak ilk önce temiz olmamız önemli. Bu hergün yıkanmanın üzerinde olabilecek bir olgu. Çünkü giyilen çorabın ayakkabınında bu temizlikten nasibini alması gerekli. Nem ikinci dikkat edilmesi gereken nokta. Çünkü rutubet kokuya neden olan bakterilerin en çok sevdiği etmen. Rutubetin nemim ortamdan uzaklaştırılması gerekecektir. Burada çok yöntem vardır.

Ayak kokusuna çözüm

-Bir kaç ayakkabı kullanmak. Aslında bir ayakkabıyı kullandıktan sonra içerisindeki nemim uzaklaşması için bekletmek. Yani kuruması. Ayakkabılardaki nem uzaklaşmazsa bakteriler çoğalır bakterilerde kötü kokuları meydana getirir. Ne kadar kuru olursa yani havalanırsa o kadar iyi olur.

-Çorap. Ayak kokusu çorapla yakın ilişkilidir. Pamuk, yün, bambu, modal gibi doğal ipliklerden üretilmesi oldukça önemlidir. Bu iplikler nemi severler ve ayak cildindeki teri emerler. Böylece ayak kuru kalır. Ayak kokusu çözümü böylece kısmi de olsa sağlanmış olunur.

-Ayak kokusuna çözüm ile ilgili ürünler kullanılabilir. Eğer koku miktarı oldukça fazla ise kötü kokuların kaynağını azaltacak ürünler kullanılabilir. Kremler, losyonlar, pudralar, tozlar, spreyler kullanılabilir. Ayrıca yepyeni bir ürün olarak çoraplar bulunmaktadır. Evet çoraplar ama bu çoraplar farklı çoraplardır. Gümüş, bakır gibi malzemelerle işlem görmüş çoraplar. Bu çoraplar ayak kokusuna neden olan etmenlerin yok edilmesinde yardımcı olur. Gümüş çoraplar daha çok gündeme gelmiş ürünlerdir. Kremler çeşit çeşittir. Envai türde bulunabilirler. Yapılarında ayak kokusuna çözüm sunacak bir çok ürün bulunur.

Kremlerde ayak kokusunu direk olarak baskılayan etmenler bulunmaktadır. Yani kimyasal ajanlar bulunabilmektedir. Daha doğrusu bazı tür kremlerde. Bu kremler ayak kokusunu durdurmazlar bazı kimyasallarla kokuyu maskelerler. Diğer bir krem çeşidi ise ayak terlemesini engellemektir. Aslında bu deodorantlarda da bulunmaktadır. Buradaki çözüm terlemeyi belirli tuzlarla engellemek ter yoksa nem de yok nem yoksa kokuda yok. Kremler içerisinde son günlerdeki en etkili yöntem kokunun köküne vurulan çözüm. Yani bakterilerin çoğalmasını engelleyen etmenlerin bulunması. Mesela triclosan en yaygın kullanılan bakteri yok edici kremlerden diş macunlarına kadar kullanılır. Günümüzdeki bakteri öldüren en geniş etkili ürün ise çok bildiğimiz bir ürün gümüş. Gümüş tarihin derinliklerinde oldukça çok kullanılan bir üründür. Bir ticari araç olarak kullanılmasının yanısıra süs eşyası olarak ta kullanılmaktadır.