Ayak Kokusuna Son

Ayak kokusuna son. Bu ayak kokusuna sahip olan kişilerin her zaman istediği adeta bir slogandır: Ayak kokusunun anotomisi oldukça karmaşık ama çözümü de oldukça kolaydır. Çünkü oluşum kaynağında bir çok paremetre bulunmaktadır.

Ayak kokusuna son verebilmek için bu anotomiyi iyi bilmek gerekir. Ayak, çorap, ayakkabı, beslenme, gen havuzu, temzilik alışknalığı veeeebuuuu. Ama en etili faktör ayakkabı, ayak ve çoraptır diyebiliriz. Dış etken olarakta temzilik. Çorapların doğal ipliklerden elde edilmesi yani pamuk yün gibi. Ayakkabıların deriden olması ya da belli aralıklarla havalandırılması yani bir kaç ayakkabı giyilmesi. Temizlik. Ayakların daima kuru kalması nem olmaması önemli. Ayak bakımı nemin azalması ile büyük bir yol alır.

Ayak kokusuna son

Ayak kokusuna son vermek istiyorsanız nemi uzaklaştırın. Burada anteresan bir olaydan bahsedeyim. Askerde bazı botlara bayan pedi kullanırılardı ve sonuç alırlardı. Çünkü ped ayakkabıdaki nemi bünyesine çekerek kuru kalır ve böylece bakteri oluşumu olmazdı. Koku oluşumunu azaltmak için en iyi yöntemlerden birisidir nemi azaltmak. Bunun için bazı firmalar ayak terlemesini önleyici kimyasallarla üretilmiş deodorantlar, kremler, spreyler geliştirmişlerdir. Bu tavsiye edilmez. Çünkü terlemek vucüt için oldukça gerekli bir faaliyet. Bunun yerine ter içerisindeki bakterileri yok eden ürünler geliştirilmiştir. Örneğin gümüş  çoraplar. Gümüşün binlerce yıldır antimikrobiyallığı bilinmektedir. Şarapların suların gümüş kaplarda korunması bundandır.

Ayak kokusuna son verebilecek bir yöntem daha doğrusu pratik yöntem gümüş çorap giymeniz. Gümüş çorapların ayak kokusunu gidermesi pratikdir. Çünkü hem çorap giyiyorsunuz hem de gümüş sayesinde ayak cildindeki mikroplar giderilmektedir. Bir diğer metod ise gümüş spreyler kullanılabilir. Hem ayakkabılarda hem de ayaklarda kullanılabilmektedir. Ayakkabılara hem güzel koku sağlar hem de kötü koku kaynağını giderir.

Gümüş spreyler ayakkabılarda kalan mikropların giderilmesinde etkilidir. Oldukça kolay kullanıma sahip ayak ya da ayakkabı spreyleri hem ayak hemde ayakkabı kokusuna son vermekte.