Ayak kokusu nasıl gider

Ayak kokusu nasıl giderAyak kokusu nasıl giderAyak kokusunun nedeni, ayaklardaki terleme sonucu bakterilerin çoğalmasıyla oluşan bir dönüşümdür. Ayak kokusu nasıl giderilir sorunun cevabı da burada gizli.  Çünkü bakteriler ihtiyacı olduğu beslenmeyi yaparken atık olarak bazı kimyasal malzemeler açığa çıkartırlar. İşte kötü koku olarak algılanan ayak kokusunun başlıca nedeni budur. Bakterilerin hayatımızdaki ayrılmaz yerinbir sonucudur bu aslında. Tabii ayakkabıyı giyildiğinde içeride kalan bakteriler nemli, lahoş sıcak ortamda birden çoğalır ve dönüşüm artar. Ayakkabıların yapıldığı malzemelerinde bunda oldukça büyük katkısı bulunmaktadır. Kötü kokuların engellenmesi bir çok faktörlerle ilintilidir. Bir mikrobun ayak cildinde ne işi olabilir ? İşte hayatın enterasan dengelerinden biri. Doğal olarak insan vücudunda yaratılmış denge sağlayıcı unsurlardan birisidir.

Ayak kokusu nedenleri ve yapılması gerekenler

Ayak kokusu nedenleri; Ayakların yoğun olarak fiziksel performans içerisinde olması nem miktarının artmasına neden olur. Örneğin askerde ayak kokusu oluşması buna en iyi örnektir. Askeri bot içerisindeki asker ayağı aşırı performanstan dolayı terler ve ayak kokusu oluşabilir. Nem ter içerisinde bir çok organik kökenli madde bulunur. Bu maddeler bakterilerin besin maddesidir.

Ayak kokusu nasıl gider ve yapılması gerekenler nedir diyerek yanıt arayanlar bu dönüşümün kurbanıdır. Ayrıca mikroorganizmalar ölmüş hücrelerle de beslenirler. Çünkü vücutta hele ayaklarda milyonlarca hücre oluşurken aynı şekilde ölenlerde bulunmaktadır. Bu dönüşüm sonucunda bakteriler izovalerik asit olarak bilinen bir madde yayarlar. İşte bu ürün korkunç bir koku yayar. Hatta bu kokuyu ölmüş fare ya da kokmuş balığa benzetirler. Bu kokuyu bilen odada nasıl çabucak yayıldığını bilir. Ve odadan kaçanların akibetini. Kokusu iğrençtir ve üzücüdür. Doğru tedaviyi bulmak önemlidir.

Ayak kokusu nasıl gider konusunda bir çok yöntem geliştirilmiştir. Ancak en temel nokta kişisel temizlik olmalıdır. Ancak bazı konularda kişisel temizliğin yapılamadığı zamanlar olabilir. Yolculuk, sınav zamanı, misafirlik vb. Bu durumlarda ayak kokusuna en iyi gelecek reçete gümüş çorap olabilir. Çünkü gümüş çorap gittiğiniz takdirde ikinci bir önleme temizliğe gerek kalmayacaktır. Gümüş çorapta bulunan  gümüş kokuya neden olan organizmaların çoğalmalarını engellerler. Tabii bu kadarda değil gümüşün faydası ayak mantarından ayak pişiğine kadar bir çok sorunun giderilmesinde yardımcı olur. Eğer ayak pişiğine ne iyi gelir diye bir çözüm arıyorsanız işte gümüş çorap tam sizin için. Ayak pişiği bir çok kişi için adeta bir sorun yumağı. Ayakları bot içinde olan polis ve askerler. Gün boyu ayakkabı ya da çizme içerisinde kalmak sorunda olan çalışanlarda ayak pişikleri oldukça görülmektedir. Peki pişiklere ne iyi gelir,  ayak pişikleri nasıl giderilir. Ayak pişiğine iyi gelen bir üründe ayak pişik kremidir. Ayak pişik kremi olarakta gümüş ayak bakım kremi kullanılmaktadır. Burada önerilecek gümüş çorap 2004 yılından beri üretilen Türkiyenin ilk antimikrobiyal patentli çorabı olan Doliche gümüş çoraplarıdır.

-Ayak kokusunun nasıl gider soruna çözüm için kişisel temizlik önemlidir demiştik. Burada dikkat edilmesi gerekenler

-Ayakkabı giydikten ve çıkardıktan sonra ayakların yıkanması. Ayak yıkanması sonucu ayak üzerindeki kirler ve bakteriler gider. Böylece bu etmenler ayak kokusu oluşması için katkıda bulunamazlar. Ayakları yıkarken sabunla yıkamalı ve ayak parmakları aralarına ayrıca dikkat edilmelidir. Ayakları kurulamak için bir havlu ile silmek gerekecektir. Belki pudra bile kullanılabilir. Bakterilerin yaşamasına ortama sağlamayacak hale getirebilir.

-Ayak bakım spreyleri de uygulanabilir. Çünkü ayakkabı spreyleri ayakkabıların ve ayakların güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.

-Ayak kokusunda diğer bir aktör çoraplardır. Çorapların üretildiği malzemenin çeşidi de önemlidir. Pamuk gibi doğal elyaflar ayaklardaki nemi emerek ayak yüzeyinin nemini ortamdan uzaklaştırırlar. Naylon gibi sentetik çoraplar ayaklarda adeta nem kapanı gibidir. Ayak yüzeyindeki nemin tutarak artmasını sağlarlar sonuç ise ortadadır. Daha fazla kötü koku.

-Eğer ayak kokusundan kurtulmak istiyorsanız ayaklarınızda nefes alabilecek malzemeler giyebilirsiniz. Sentetik çoraplarınızı atarak yerine pamuk veya yünlü çorapları alabilirsiniz. Oluşan teri anında etkisiz hale getirebilen gümüş çorap kullanabilirsiniz.

-Gümüş çoraplar ayak kokusu nasıl gider sorusuna çözüm olarak sizi kötü durumlardan özgür bırakır.

-Ayak kokusuna doğal olarak iyi gelebilecek ürünlerden biriside ayağı ılık suda tuzla banyo etmektir. Çünkü tuz antibakteriyel etki gösterirken sıcak su ayak kaslarını rahatlatır. Ayrıca bu çözeltinin içerisine çay ağacı yağı ekleyebilirseniz. Sonuç daha iyi olacaktır. Bu şekilde bir kaç gün yapıldığında ayak kokusu sorunundan kurtulmuş olabilirsiniz.

Ayak kokusuna neden olan gizli tehlike 

Ayak kokusuna bazı durumlarda ayak mantarları da neden olabilirler. Çünkü ayak mantarları ayak florasındaki dengeyi bozabilir. Atlet ayağı olarak nitelendirilen mantar türlerinde bir doktora başvurulması önerilir. Burada kullanılacak antifungal kremler hem mantarları hem de kötü koku nedeni olan bakterileri yok eder. Ayak mantarları için gümüş çoraplarda önerilmektedir. Çünkü gümüş antifungal (mantar yok edici) özelliği gösterebilmektedir.

-Eğer aşırı terleme varsa, ki kötü kokuların kaynağı bu terlemedir, Doktorlar terleme ile ilgili sinirler ile başa çıkmak için anti-kolinerjik  ilaçlar verebilmektedir. Tabii bu son çare olabilir. Ama yine de ilaçların yan etkisi dikkate alındığında doktor tavsiyesine dikkat edilmelidir.

İndirim!
249.99