Ayak kokusu nasıl giderilir

Ayakkabı kokusu Ayak kokusu nasıl giderilirBir gün ayakkabıları çıkardıktan sonra içeriye girdiniz. Herkes birlikte ” bu da ne biçim bir koku ” sorusuna tabii tutulursunuz. İşte ayak kokusuna sahip olanlar için böyle bir muamele maalesef her zaman mümkündür. Ve tek başınıza kaldığınızda “bu iğrenç koku benden mi” diye öğrenirsiniz.Ancak bu amansız koku sizi her yerde takip eder; yurtta, misafirlikte, kız istemede bile sizi takip eder. Kendiniz bir çöp toplama işi yapmıyorsunuzdur ama ayağınız (bazen de vücudunuz) size bir çöp muamelesi yapar. Evet ayak kokusundaki bu koku ( kötü koku) olgusu nedir ? Ayakları bir uzaylı muamelesi yapan ayak ve ayakkabı kokularının baş aktörü bakteriler başta olmak üzere mikroplardır.

Ayak kokusuna çoğu kişi oldukça endişe ile bakmaktadır. Çünkü bu kötü kokular kişinin sosyal hayatını oldukça olumsuz etkileyebilmektedir. Ve böylece kişiler ayak kokusu nasıl giderilir diye kendi kendine sorabilmektedir. Bu endişenin verdiği potansiyel insanları bir çok ürünü geliştirmeye yitmiştir. Ve ayak kokusuna sahip olanlar ise çözüm yolları için veya çözüm ürünlerini satın almak için  arayışa girmektedir.

Ayak kokusu nasıl giderilir sorusu üzerinde kadınlar çok farklı bakabilmektedir. Kadınlar için güzellik her zaman bir adım önde olduğu için bazı girişimciler deodorant kavramı içerisinde ürün geliştirmişlerdir. İnsanlar koku konusunda oldukça duyarlıdır. Aslında burada koku kavramı oldukça geniş bir konu. Güzel kokmak ya da kötü kokmak. Birincisi için özel ürünler kullanılır ve kokmak için çaba gösterilirken. İkincisi için kaçınılır. Ama onun içinde çaba gösterilir. Bu sefer kokmamak için. Temiz olmak ya da yine güzel kokularla bezenmek gibi.

Ayak kokusu nasıl giderilir ile ilgili hassaslık dikkat çekicidir. Evet insanlar kokarcanın kötü koku salma yeteneğini takdir edebilir şaşabilir belki de tefekkür konusu yapabilir ama söz konusu kendisi olduğunda durum değişir. Çizgili Kokarcalar ünlü kokularının kaynağını yani sarı renkli akışkan sıvıyı ( ki kimyabilimindeki adı butil merkaptan )   Bir tehlike anında 10 feet uzaklığa fışkırtmaktadır. Sıvı hedef canlının gözlerine değerse geçici körlüğe neden olabilir. 

 File:Butanethiol.svg Butil Merkaptan 

evet kötü kok oluşumu doğadaki savunma mekanizması olması sebebiyle hayat kurtarırken biz kötü koku nasıl giderilir diye arayış içerisindeyiz.

Peki neden ayakkokusu gibi kötü kokulara biz sahibiz. Bunun cevabı kısmende olsa yaşam tarzı ile ilgilidir. Eğer kişi alkol, ilaç, sigara gibi otlar kullanıyorsa o zaman kişi kötü kokacaktır. ayrıca ayak kokuları aşırı terleme veya temizlik adabına uymama gibi durumlarda da oluşabilir. Ayakta oluşan çeşitli rahatsızlıklar; ayak mantarı, tırnak mantarı gibi. Yani ayak kokusu kişinin seçmiş olduğu yaşam tarzı ile yakından ilgilidir. Temizlik, bağımlılık, çalışma şartları, alışkanlıklar, beslenme şekli gibi etkenler bir bireyin yaşam tarzını ortaya çıkarmaktadır. Dolayısıyla ayak kokusu gibi kötü kokuların kaynağında bu faktörlerin etkisi büyüktür. Yine kişi sık sık yıkanırsa ve elbiseleri yıkarsa yine kötü koku oluşumu azalacaktır. Bazı durumlarda da kötü oluşumu sadece terlemeye ya da temizliğin az olmasına bağlı olmayabilir. Örneğin bir enzim eksikliği rahatsızlığı (aminoasidura ) olanlarda ne kadar temizlik olasa da koku yine oluşur. O zaman bir kişiyi kötü koku var diye yargılayamayız.

Ayak kokusu nasıl giderilir sorusu oldukça önemlidir. Çünkü kötü kokmak insanlar için büyük bir sorundur. Hem erkekleri hem de kadınları aynı şekilde etkileyen bir sorun. Evet insanlar bizim kötü kokmamıza ya da güzel kokmamıza bakarak değer vermekte belki de arkadaşlıklarını ona göre değerlendirmektedir. Yani kişisel bakıma göre değerlendirmeyi yapmaktadır. Ya da kişileri kişisel bakıma göre değerlendirilmektedir. Bu yüzden ayak kokusu nasıl giderilir sorusunun cevabı oldukça önemlidir.

Burada ayak kokusunun ya da diğer kötü kokuların diğer bir yönünden bahsetmek faydalı olacaktır. Bir idrar yolu enfeksiyonun ya da periyontal rahatsızlıkların başlangıcı olabilir. Çünkü bu rahatsızlıklar kötü kokulara neden olabilmektedir. Önemli olan vücudumuzu iyi tanımaktır. Çünkü vücudumuzda olan feromenlerin üretilmesi bir çok neden bağlıdır. Çünkü doğada hiç bir nedensiz yaratılmamıştır.