Ayak Kokusu İçin Ne Yapılmalı

Ayak kokusu için ne yapılmalı diye kendi kendine soran acaba kaç kişi vardır. Hele ayak kokusu olan ya da ayak kokusuna müzdarip bir yakını olan kimseler. Bu yazımızda ayak kokusu için ne yapılmalı nın cevabını bulacaksınız. Ayak kokusunun giderilmesi için en önemli nokta temizliktir. Neden mi ? Because bakteri. Evet ayak kokusu mikrop temelli bir unsur. Hemen korkmayın. Bulaşıcı değildir. Ama yayılmacıdır. Tüm odayı kaplayıverir hemen. Kötü kokuları maskelemek ve ya temelli gidermek yapılan temizliğe bağlıdır. Ayak kokusu için ne yapılmalı? sorusunun cevabı temizlik ama bazen öyle çeşit kötü kokular var ki temizlik tek başına yeterli olmayabilir. Bu noktada bir çok faktör söz konusudur. Mesela Genetik, hormonal etkiler, beslenme, stres, büyük hayat değişikliği (öğrencilik, askerlik ).

Ayak Kokusu İçin Ne Yapmalı

Ayak kokusu için ne yapmalı ayol diye birbirlerine soranlar oldukça fazladır. Bu sorunun cevabını arayanlarla çok karşılaştığımız için ayak kokusu sorunun sorunu yaşayanlara ne ifade ettiğini çok iyi anlamaktayız.
Ayak kokusu için ne yapmalı
-Ayak kokusu için yapılacak en kolay yöntem  evdeki çay atıklarıyla ayakları banyo ettirmek. Bu aslında zayıf kokulu ayaklar için uygulanabilir. -Tuzlu su ile banyo yapmak. 5 litre kadar suya bir avuç kaya tuzu konulup yarım saat banyo yapılır. Bu her gün yapılabilir. -Bitkisel bir çözümde önerebiliriz. Ceviz kabuğu banyosu. Yine 5 litre suya bir avuç tuz konulup (su hafif sıcak olacak) üzerine kaynamış ceviz kabuğu ekstraktı ilave edilir. Ceviz kabuğu ekstraktı nasıl hazırlanır; bir cezveye bir su bardağı su eklenir üzerine bir yemek kaşığı ceviz kabuğu tozu ya da yaprağı tozu ilave edilir. Kaynatılır. Kaynatmaya 10 dakika devam edilir. Bu suyu 5 litrelik tuzlu suya ilave edilir. Yarım saat ayaklar banyo edilir. Bu işleme haftada iki defa yapılır. Zaten koku belli bir süre sonra gider. Bu işlemle birlikte sadece kötü kokular değil ayak mantarlarına da etkili olabilmektedir. -Daha önceki yazımızda bahsettiğimiz karbonat işlemleri. Bu işlem için ayak kokusu karbonat yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ayak Kokusu İçin pratik Ürünler

Yukarıda bahsedilen yöntemler eğer size meşakkatli geldiyse daha etkili ve pratik yöntemlerde bulunmakta. –Gümüş çorap, doğal ipliklerle gümüşün bir teknoloji çatısı altında izdivacı ile ortaya çıkan patentli gümüş çorap. Siz normal olarak çorap giyiyorsunuz ama ayaklarınız gümüş sayesinde kokmuyor. Yani ayak kokusu oluşmuyor. -Ayak spreyi. Ayaklara ve ayakkabılara uygulanarak kullanılmaktadır. Gümüş içeren türleri de bulunmaktadır. Böylece gümüşün bakteri savar özelliğini ayaklarınızda hissediyorsunuz. Bu ürünü ayakkabı spreyi olarak kullanabilirsiniz. Yani ayakkabı kokularını da giderebilmektedir. -Ayak bakım kremi. Ayaklarda kötü kokuların giderilmesinde kullanılmaktadır ayak bakım kremleri. Burada dikkat edilmesi gereken etken maddeler. Mesela içeriği gümüş olan kremler bu konuda oldukça etkili. Ayak bakım kremleri ayak cildinin çatlamasını engeller.